Lato to wyjątkowy czas wypoczynku, podróży i aktywności na świeżym powietrzu. Aby w pełni cieszyć się wakacjami i letnim relaksem, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które pozwolą uniknąć niebezpieczeństw i zadbać o zdrowie.
Bezpieczne korzystanie z kąpielisk
- Wybieraj strzeżone kąpieliska z ratownikiem.
- Przestrzegaj znaków i regulaminów.
- Nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu.
- Unikaj skoków do nieznanej wody.
- Jeżeli planujesz wakacje nad wodą warto korzystać z serwisu kąpieliskowego https://sk.gis.gov.pl/
Bezpieczny wypoczynek
- Rodzicu, aby czuć się spokojnym o bezpieczeństwo swojego dziecka, przed wykupieniem turnusu, można sprawdzić organizatora (czy zgłosił do kuratora oświaty wypoczynek) w specjalnie utworzonej wyszukiwarce baza wypoczynku https://wypoczynek.men.gov.pl/. Znajdują się w niej wszystkie legalnie organizowane w kraju i za granicą obozy, kolonie, półkolonie i inne formy zorganizowanego wypoczynku.
- Obozy pod namiotami organizowane w formie stacjonarnej, bez stałej infrastruktury, muszą spełniać wymagania zawarte w Instrukcji Głównego Inspektora Sanitarnegow sprawie wymagań higieniczno-sanitarnych dla stacjonarnych obozów pod namiotami https://www.gov.pl/web/gis/instrukcja-w-sprawie-wymagan-higieniczno-sanitarnych-dla-stacjonarnych-obozow-pod-namiotami
Zaplanowanie szczepienia
Jeśli planujesz wakacje za granicą – zaplanuj szczepienie. W przypadku wyjazdów do krajów strefy tropikalnej niezbędna jest wizyta w przychodni medycyny podróży i kontakt z lekarzem chorób zakaźnych, medycyny tropikalnej lub medycyny podróży, co pozwoli uzyskać informacje nt. zasad przygotowania się do wyjazdu i pobytu w kraju docelowym. Wizyta u specjalisty powinna odbyć się nie później niż 6-8 tygodni przed planowaną podróżą. Pozwoli to na przyjęcie z odpowiednim wyprzedzeniem zalecanej przez lekarza profilaktyki w postaci szczepień ochronnych albo profilaktyki lekowej w przypadku malarii.
W zależności od sytuacji panującej w kraju, do którego się wybieramy (lub w określonym regionie tego kraju) zalecone przez lekarza szczepienia mogą dotyczyć następujących chorób:
- żółta gorączka,
- dur brzuszny,
- wirusowe zapalenie wątroby typu A,
- choroba meningokokowe,
- kleszczowe zapalenie mózgu,
- japońskie zapalenie mózgu,
- wścieklizna.
Szczepienie przeciwko żółtej gorączce jest szczepieniem wymaganym (obowiązkowym) przy wjeździe do niektórych krajów strefy tropikalnej, przede wszystkim w Afryce i Ameryce Południowej. W tych krajach Międzynarodowa Książeczka Szczepień (tzw. żółta książeczka) zgodnie z międzynarodowymi przepisami zdrowotnymi stanowi potwierdzenia posiadania wymaganych szczepień. Wykonanie pozostałych szczepień jest dokumentowane przez lekarza w Międzynarodowej Książeczce Szczepień na wniosek pacjenta.
Wyjazd za granicę powinien być okazją dla uzupełnienia również rutynowych szczepień (podstawowych lub przypominających) przeciw chorobom zakaźnym, które mogą wystąpić na całym świecie niezależnie od regionu do którego wyjeżdżamy:
- tężec, błonica i krztusiec,
- wirusowe zapalenie wątroby typu B,
- odra, świnka i różyczka,
- poliomyelitis.
Przydatne informacje na ww. temat publikowane są przez organizacje: Światową Organizacje Zdrowia (WHO), Centrum Kontroli Chorób w Atlancie (CDC, USA), National Health Service (NHS, UK).
Więcej informacji na temat szczepień: https://szczepienia.pzh.gov.pl
Odpowiedzialne podróżowanie
- Zapinaj pasy bezpieczeństwa.
- Planuj przerwy w trakcie dłuższych podróży.
- Zabierz ze sobą dokumenty, ubezpieczenie i niezbędne leki.
Udzielanie pierwszej pomocy
- Naucz się podstawowych zasad pierwszej pomocy – mogą uratować życie.
- W razie potrzeby – nie zwlekaj z wezwaniem pomocy
- Zapisz w telefonie podstawowe numery telefonów alarmowych:
112 - numer alarmowy
999 – Pogotowie Ratunkowe
998 – Straż Pożarna
997 – Policja
986 – Straż Miejska
Bezpieczne korzystanie ze słońca
- Unikaj przebywania na słońcu w godzinach 11:00–15:00.
- Stosuj kremy z filtrem UV i zakładaj nakrycie głowy.
- Nawadniaj organizm – pij minimum 2 litry wody dziennie.
Dbanie o higienę
- Myj ręce przed posiłkiem i po korzystaniu z toalety.
- Unikaj jedzenia produktów niewiadomego pochodzenia.
- Pamiętaj o dezynfekcji rąk w miejscach publicznych.
Śledzenie aktualnych informacji
- Aby być na bieżąco z zaleceniami dotyczącymi zdrowia i bezpieczeństwa, śledź strony internetowe Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz ich profile w mediach społecznościowych.
- Główny Inspektorat Sanitarny rozpoczął kampanię informacyjną „Bezpieczne wakacje z sanepidem” https://www.gov.pl/web/gis/bezpieczne-wakacje-z-sanepidem2