9 października 2024 r. uczniowie klasy 3 a i 3 b uczestniczyli w wyjątkowej wycieczce do Lublina, która dostarczyła wielu niezapomnianych wrażeń. Bogaty program zwiedzania , pełen atrakcji i historycznych ciekawostek, sprawił , że każdy uczestnik mógł poznać najciekawsze zakątki miasta oraz doświadczyć lokalnej kultury. Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w Muzeum Cebularza, gdzie dzieci poznały historię oraz sposób przygotowania jednego z najbardziej charakterystycznych lubelskich przysmaków - cebularza. W trakcie prezentacji mali uczestnicy mieli okazję nie tylko zobaczyć, jak powstaje ten regionalny specjał, ale również sami wzięli udział w jego tworzeniu. Każdy uczestnik otrzymał na koniec własnoręcznie przygotowanego cebularza, co spotkało się z ogromnym entuzjazmem. Degustacja świeżo wypieczonego przysmaku była prawdziwą ucztą dla podniebienia.
Następnie spacerując po malowniczym Starym Mieście dzieci podziwiały wąskie uliczki i pięknie odrestaurowane kamienice. W trakcie przechadzki uczestnicy mieli okazję zobaczyć liczne zabytkowe budynki, opowiadające bogatą historię Lublina. Ważnym przystankiem było przejście przez Bramę Grodzką . Dzieci dowiedziały się , jak ważną rolę pełniła ona w przeszłości .
Wizyta w Archikatedrze Lubelskiej była jednym z kluczowych punktów programu. Wrażenie na dzieciach zrobiła szczególnie zakrystia akustyczna, słynąca ze swojego niezwykłego efektu dźwiękowego – szept w jednym rogu pomieszczenia słychać wyraźnie po przeciwnej stronie. Ta właściwość wywołała wśród dzieci sporo emocji i radości. Po dniu pełnym zwiedzania i historii, dzieci miały okazję zrelaksować się i wziąć udział w zabawie Lasercity, jednym z najnowocześniejszych centrów laser tagu w Lublinie. Dynamiczna rozrywka, pełna świateł i akcji, dostarczyła uczestnikom mnóstwo emocji. Dzięki zróżnicowanemu programowi- od zabytków, przez kulinarną tradycję , aż po nowoczesną rozrywkę każdy uczestnik znalazł cos dla siebie. To wyjątkowe doświadczenie na pewno na długo pozostanie w pamięci wszystkich dzieci.
fot. J.Nowaczek- Jakimiuk, A. Kościan
tekst J. Nowaczek- Jakimiuk