„PRZYŁAPANI ZACZYTANI” KONKURS FOTOGRAFICZNY
# ZOSTAŃ W DOMU PODEJMIJ WYZWANIE
https://padlet.com/irenanestioruk75/lswd363zlrbi
„PRZYŁAPANI ZACZYTANI” KONKURS FOTOGRAFICZNY
# ZOSTAŃ W DOMU PODEJMIJ WYZWANIE
Po całym dniu spędzonym na lekcjach online i odrabianiu zadanych materiałów przychodzi czas na błogie lenistwo. Niektórzy z Was sięgną po ulubioną książkę, większość jednak zapewne zatraci w się w sieci. Żebyście nie zapomnieli o nauczycielach bibliotekarzach proponuję … komórki w rękę i … podejmujemy wyzwanie.
Zapraszam Was do wspólnej zabawy.
Co kilka dni na fanpage Biblioteki Szkolnej ( Ci, którzy jeszcze
o nim nie wiedzą klikają w link
będziemy wrzucać jedno zadanie, związane z Waszymi domowymi
biblioteczkami i książkami, które macie na swoich półkach. Na wyzwanie
odpowiadajcie w komentarzu, udzielając odpowiedzi słownie,
fotograficznie lub filmowo. Zaczynamy!
Dzisiaj!
Najgrubsza książka w Twojej kolekcji!!!
Pozdrawiam
Irena Nestioruk
Jednym z zadań biblioteki jest popularyzacja kultury regionu.
Zbierając, udostępniając i rozpowszechniając wszystko to, co ma
charakter dokumentacyjny, a więc nie tylko książki, ale także dokumenty
życia społecznego, filmy, nagrania, biblioteki dążą do zachowania
tożsamości regionalnej. Dla bibliotekarza niezwykle ważne jest
rozbudzenie zaciekawienia czytelników historią miejscowości, w której
żyją, pokazanie miejsc i ludzi, którzy wywarli ogromny wpływ na dzieje
regionu. Celem biblioteki jest wskazanie obszarów godnych uwagi, a
bibliotekarz pasjonat to ogromne źródło informacji.
Nasza szkolna biblioteka może poszczycić się dosyć sporym zbiorem
regionalizmów. Możecie znaleźć je nie tylko na bibliotecznych półkach,
ale także w utworzonej w ramach programu Niepodległa Skarbnicy Pamięci
Narodowej. Na bibliotecznym padlecie opracowany został wykaz źródeł,
które mówią o historii naszego miasta i regionu. Warto skorzystać z
podanych informacji.
Dzisiaj chciałabym zaprezentować wyjątkową pozycję wśród regionalnych
publikacji Ilustrowany przewodnik po nawiedzonych miejscach Ziemi
Łosickiej, autorstwa ks. Wojciecha Kobylińskiego i Małgorzaty
Waszkiewicz. To zbiór lokalnych podań i legend przekazywanych sobie
przez mieszkańców Łosic od wielu pokoleń. Historie miejsc, mijanych
codziennie podczas wspólnych spacerów, miejsc, o których jak się
okazuje, wiedzieliśmy tak niewiele. Zapraszam do wysłuchania jednej z
nich
Lubicie historie o duchach? Przekonajcie się, czy w Łosicach straszy...
Irena Nestioruk
W ramach pracy zdalnej pokusiłam się o opracowanie, mam nadzieję
przydatnego narzędzia, jakim jest padlet. Co to takiego? To rodzaj
wirtualnej tablicy, na której umieszczane są linki z ciekawymi, wartymi
zajrzenia informacjami i linkami. Moje notatki ciągle się gdzieś gubią,
ważne linki na fejsie lub internecie przelatują, ciężko mi je potem
odnaleźć. Pewnie niektórzy z Was też tak mają. Padlet umożliwia
gromadzenie i kontrolę linków, materiałów. Jest prosty w obsłudze.
Wczoraj podesłałam go jednej z naszych koleżanek i uznała go za ciekawy
pomysł.
Jak to działa? Wystarczy kliknąć w przesłany przeze mnie link z dostępem
do padletu. Wyświetli się wirtualna tablica. Wystarczy przesuwać fiszki
w prawo i w lewo, w górę i w dół i otwierać te linki, które was
zainteresują.Chcę, aby była ona źródłem informacji dla całej
społeczności szkolnej.
IN
https://padlet.com/irenanestioruk75/lswd363zlrbi
Dnia 5 września odbyła się Ogólnopolska Akcja "Narodowe Czytanie". Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawowała Para Prezydencka.
W tym roku prezentowano utwór J. Słowackiego "Balladyna". Społeczność naszego miasteczka także włączyła się w obchody tego wydarzenia. Wśród czytających znaleźli się nauczyciele naszej szkoły - p. A. Błażejczuk oraz p. E. Stecka.
Nie zabrakło także młodzieży szkolnej na widowni, która uważnie słuchała prezentowanego tekstu. Naszą szkołę licznie reprezentowali uczniowie - członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki wraz z opiekunem - p.E. Stecką.
NOC BIBLIOTEK - VI EDYCJA OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI
Już po raz kolejny uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 im M. Kopernika w Łosicach wzięli udział w ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo i łączącej biblioteki w całej Polsce.
W tym roku akcja przebiegała po hasłem "Klimat na czytanie". Ze względu na sytuację epidemiologiczną w naszym kraju wzięli w niej udział jedynie członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki, uczniowie klasy VIB.
Nauczyciele szkolnej biblioteki - p. I. Nestioruk, p. A. Omelańczuk, p. E. Stecka oraz p. M. Zielińska-Czapska przygotowali liczne atrakcje.
Młodzież rozwiązywała quiz o szkolnej bibliotece, bawiła się przy literackich kalamburach, nagrała słuchowisko do wiersza J. Brzechwy "Na straganie".
Obejrzano także film "Jakub, Mimmi i gadające psy".
Na zakończenie uczniowie otrzymali pamiątkowe ekslibrisy podarowane przez organizatorów akcji Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę.
INSCENIZACJA "NA STRAGANIE"
W środę 21 października 2020r. odbyła się krótka inscenizacja oparta na znanym i lubianym utworze Jana Brzechwy "Na straganie". Wzięli w niej udział uczniowie Koła Przyjaciół Biblioteki, przygotowania do występu prowadzone były na zajęciach dodatkowych z języka polskiego. Nad całością czuwały panie: Ewa Stecka i Małgorzata Oleksiuk.
Starsi uczniowie chcą tym utworem zachęcić najmłodszych odbiorców do czytania lektur. Pragną również podkreślić, jak ważne są zwykłe, pospolite warzywa, które codziennie pojawiają się na naszych stołach.
"Książka to duchowy testament, który jedno pokolenie przekazuje drugiemu" - Aleksander Hercen
Z okazji trwającego właśnie Miesiąca Bibliotek Szkolnych przygotowaliśmy dla Was niespodziankę. Wszystkich miłośników książek - uczniów i nauczycieli zapraszamy do obejrzenia niezwykłej wystawy: "Białe kruki naszej biblioteki".
Eksponowane egzemplarze, to tylko niektóre książki najstarszego księgozbioru. Niektóre z nich mają ponad 100 lat. I chociaż ich kartki już pożółkły a litery straciły blask, wciąż czuć w nich piękno przeszłości, nostalgię i historię wielu pokoleń.
My, nauczyciele bibliotekarze, kierując się w swojej pracy słowami wielkiego Polaka Jana Pawła II: "Biblioteka jest instytucją, która całym swoim istnieniem świadczy o rozwoju kultury. Jest ona bowiem skarbnicą piśmiennictwa, przez które człowiek wyraża swój zmysł twórczy..."
Chcemy stworzyć Wam okazję do obcowania z tym, co niezwykle ważne, przemijające i kruche. Chcemy pokazać Wam część naszej szkolnej historii...
Z okazji 102 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, w szkolnej bibliotece można obejrzeć wystawkę książek poświęconych historii naszego kraju, wybitnym postaciom zasłużonym dla wolności Polski.
Na korytarzu szkolnym powstała okolicznościowa gazetka, przygotowana przez nauczycieli biblioteki szkolnej.
Dnia 25 listopada na całym świecie obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia. Biblioteka szkolna włączyła się w obchody tego wyjątkowego święta. Zorganizowano konkurs fotograficzny "Ja i mój miś". W konkursie wzięło udział 30 uczniów naszej szkoły.
Zapraszamy do obejrzenia prezentacji, w której znajdziecie wiersze, piosenki, bajki o znanych misiach oraz galerię Waszych prac.
Spotkanie z Tomaszem Sobanią, 22 - letnim pisarzem, podróżnikiem i biegaczem, autorem trzech książek odbyło się w formie on-line w niedzielę 6 grudnia.
Młody pisarz przez wielu jest nazywany polskim Forrest Gumpem, który przebiegł trasę z Zakopanego do Gdyni. Odwiedził 19 krajów świata, przepłynął Atlantyk na pokładzie Daru Młodzieży.
Mimo młodego wieku ma na swoim koncie trzy wydane książki: dwie powieści dla młodzieży "Speculo" i "Nowy świt" oraz książkę "7 dni i 300 km biegu".
Spotkanie on-line okazało się miłym prezentem mikołajkowym dla czytelników i miłośników książek oraz ludzi z pasją. Uczestniczyli w nim nauczyciele naszej biblioteki oraz grupa uczniów naszej szkoły.
Spotkanie odbyło się w ramach zadania Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej w Łosicach pt. "Książka - Twój - Nasz Przyjaciel", które dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Promocja czytelnictwa.
Zapraszamy na kolejne spotkania literackie...
Dnia 7 grudnia do naszej biblioteki zawitały Mikołaje i Mikołajki. Dzieci z oddziałów przedszkolnych 0A i 0B z uwagą przeglądały książki zgromadzone na wystawce, dotyczące nadchodzących świąt i zimy.
Z ogromnym zaciekawieniem i radością wypożyczały wybrane pozycje książkowe, aby jeszcze bardziej wczuć się w zimowy nastrój i poczuć magię nadchodzących świąt.
Spotkanie z Grzegorzem Kasdepke, popularnym pisarzem książek dla dzieci, odbyło się w formie on-line dnia 16 grudnia.
Grzegorz Kasdepke wydał ponad 50 książek, z których większość cieszyła się statusem bestselleru (m. in. "Mam prawo", "Kuba i Buba", "Tylko bez całowania", "A ja nie chcę być księżniczką", "Mity dla dzieci", "Potworek i inne kosmiczne opowieści").
Za książkę "Kacperiada", "Opowiadania dla łobuzów i nie tylko" otrzymał Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, zaś za "Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela" uhonorowano go nagrodą finansistów BETA. fundacja ABC "Cała Polska Czyta Dzieciom" uznała jego kryminał "Detektyw Pozytywka" za jedną z dziesięciu najlepszych książek dla dzieci ostatniej dekady.
Ponadto zarówno "Detektyw Pozytywka" jak i "W moim brzuchu mieszka jakieś zwierzątko" zostały wpisane na światową listę White Ravens. Książka "Horror, czyli skąd się biorą dzieci" znalazła się na Liście Skarbów Muzeum Książek Dziecięcych. W roku 2015 wręczono mu Nagrodę Kallimacha za wybitne osiągnięcia w sferze edukacji. Stowarzyszenie Autorów ZAiKS uhonorowało go natomiast nagrodą za całokształt twórczości. w roku 2017 przyznano mu tytuł "Ambasadora Polszczyzny", a w 2019 roku został Kawalerem Orderu Uśmiechu.
W spotkaniu on-line uczestniczyli wychowawcy, nauczyciele naszej biblioteki oraz grupa uczniów szkoły klas I-III.
Spotkanie odbyło się w ramach zadania Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Łosicach pt. "Książka - Twój - Nasz - Przyjaciel", które dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Promocja czytelnictwa.
Zapraszamy na kolejne spotkania literackie...
Dziękujemy naszym czytelnikom za aktywny udział w konkursie fotograficznym zorganizowanym przez szkolną bibliotekę. Cieszymy się, że w czasie bożonarodzeniowego zabiegania, znaleźliście czas na spotkanie z książką. Przesłane fotografie dostarczyły nam mnóstwo radości.
Spośród przesłanych zdjęć, trudno było wybrać te najlepsze. Jury w składzie: Irena Nestioruk, Ewa Stecka, Marianna Zielińska - Czapska, Agnieszka Omelańczuk. kierując się regulaminem wybrało zwycięzców. Przy wyborze najlepszych prac zwracano uwagę na pomysłowość, kreatywność, zgodność z tematem i ogólne wrażenia artystyczne.
Oto lista uczestników, nagrodzonych pamiątkowym dyplomem:
I miejsce
Julia Kania kl. IIIB
Nikola Wasążnik oddział przedszkolny 0B
II miejsce
Yana Ilnytska kl. IB
Bartosz Gmitruk kl. IVC
III miejsce
Aleksander Korowajczuk kl. VA
Antoni Wyżykowski kl. IB
Natalia Milewska kl. IA
GRATULUJEMY! Nauczyciele bibliotekarze
Biblioteka szkolna zaprasza w każdą środę w godz. 15.00 - 16.00 na dyżur biblioteczny. Można książki wypożyczyć lub zwrócić.
Z okazji Święta Zakochanych Biblioteka szkolna przygotowała dla swoich czytelników Walentynkowy konkurs literacki. Jego celem było propagowanie literatury o tematyce miłosnej, znajomość przysłów, powiedzeń i związków frazeologicznych o tematyce miłosnej. Do konkursu przystąpiło 15 uczniów klas IV-VIII. Najlepiej i najszybciej test rozwiązała Natalia Wróblewska z kl. IVA. Gratulujemy!!!
Oto wyniki konkursu:
I m-ce: Natalia Wróblewska kl. IVA
II m-ce: Emilia Wróblewska kl. VIIB
III m-ce: Aleksander Radziejewski kl. IVC
Wyróżnienie: Alicja Sarnowska kl. VIIC
Biblioteka szkolna włączyła się w obchody szkolnego święta. Na korytarzu oraz w bibliotece pojawiła się wystawka książek o M. Koperniku oraz gazetka tematyczna, prezentująca najważniejsze wydarzenia z życia słynnego astronoma.
Dla najmłodszych przygotowano tomiki wierszy, poświęconych Patronowi naszej szkoły. Na lekcjach bibliotecznych przybliżono postać Wielkiego Polaka, rozwiązywano quizy, opowiadano ciekawostki.
W ramach akcji "Podaruj książkę szkolnej bibliotece", uczeń klasy 8A - Hubert Sieczkowski przekazał naszej bibliotece serię albumową "ATLAS JUNIORA".
Poszczególne tytuły dotyczą świata zwierząt, nauki, odkryć, historii, świata.
Zapraszamy do odwiedzenia biblioteki - każdy z pewnością znajdzie coś ciekawego dla siebie.
25 marca, fani literatury tolkienowskiej obchodzą swoje święto. Do tej wyjątkowej akcji promującej czytelnictwo włączyła się również nasza szkolna biblioteka.
Nauczyciele bibliotekarze wykonali gazetkę tematyczną, prezentację, odwiedzili dzieci z oddziałów przedszkolnych, świetlicę, zwrócili się również z prośbą do uczniów o zaprezentowanie fragmentu wybranego dzieła Tolkiena.
Do akcji przystąpili nauczyciele bibliotekarze, nauczyciele świetlicy oraz uczniowie: Janek Adamiuk z klasy VA, Zuzia Sawczuk i Szymon Podstawski z klasy VIB, Patrycja Żuromska z klasy VIIC, Kinga Sawczuk z VIIIB.
Wszystko o obchodach Światowego Dnia Czytania Tolkiena znajdziecie w linku poniżej. Zapraszamy do obejrzenia prezentacji.
Dnia 2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Jest to dzień, w którym urodził się znany duński baśniopisarz H. Ch. Andersen (1805 r.).
Nauczyciele szkolnej biblioteki przygotowali prezentację multimedialną o Andersenie i znanych baśniach oraz zaprosili dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniów klas I - III - czytelników naszej biblioteki do wzięcia udziału w rankingu na najpiękniejszą baśń Andersena.
W rankingu wzięło udział 24 uczniów, najbardziej zaangażowały się klasy IIA oraz IIIB.
Z poszczególnych klas głosowali:
z kl. IB: Oleg K., Igor W., Antek W.
z kl. IC: Dawid N., Mikołaj Ł., Magda W.
z kl. IIA: Marta I., Emilka S., Ola W., Julia S., Dominika W., Amelia C., Filip K., Miłosz O., Maciek K., Kamil Ch.
z kl. IIIB: Szymon K., Zosia A., Filip H., Grzegorz Cz., Adam W., Kacper T., Julia Ł., Mikołaj O.
Za najpiękniejszą baśń uznano "Brzydkie kaczątko", na drugim miejscu znalazły się dwie baśnie "Królowa śniegu" oraz "Dziewczynka z zapałkami", zaś trzecie miejsce zajęły baśnie "Nowe szaty cesarza" oraz "Krzesiwo".
Dziękujemy uczniom oraz wychowawcom za zaangażowanie i udział w naszych szkolnych inicjatywach.
Nauczyciele - bibliotekarze
NARODOWY DZIEŃ CZYTANIA PISMA ŚWIĘTEGOOgólnopolska inicjatywa dzieła Biblijnego im. Św. Jana Pawła II oraz Fundacji Soar i Fundacji Dabar jest prowadzona od 2017 roku. W tym roku, dnia 18 kwietnia czytaliśmy już kolejny raz. Celem akcji było to, aby każdy katolik mógł usłyszeć głos Boga i zgłębić tajemnicę wiary.
Biblioteka szkolna we współpracy z Parafią Św. Zygmunta w Łosicach zachęciła uczniów klas VII i VIII do włączenia się w obchody Narodowego Dnia Czytania Pisma Świętego.
W akcji wzięły udział uczennice: Kinga Sawczuk z kl. VIIIB, Patrycja Żych z klasy VIIIB, Emilia Wróblewska z kl. VIIB, oraz Patrycja Żuromska z kl. VIIC. W ich wykonaniu mogliśmy usłyszeć wybrane fragmenty Pisma Świętego.
Nadszedł czas na podsumowanie konkursów fotograficznych zorganizowanych przez bibliotekę szkolną w ramach obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.
Jury, kierując się kryteriami określonymi w regulaminie, wyłoniło zwycięzców.
Oto oni:
"Moja ukochana książka i ja"
I miejsce - Jakub Hodun ucz. klasy IA, Yana Ilnytska ucz. klasy IB
II miejsce - Weronika Hornowska ucz. klasy IB, Nikola Wasążnik oddział przedszkolny 0B
III miejsce - Martyna Lipska ucz. klasy IC, Antoni Wyżykowski ucz. klasy IB
Wyróżnienie - Aleksandr Siennicki ucz. klasy IVA, Julia Łaska ucz. klasy IIIB, Kamil Chromiński ucz. klasy IIA, Julia Mamcarz ucz. klasy IIIB
"Sleeveface, czyli ubierz się w książkę"
I miejsce - Kinga Sawczuk ucz. klasy VIIIB, Wiktoria Tarasiuk ucz. klasy VIIIB
II miejsce - Emilia Wróblewska ucz. klasy VIIB, Emilia Andrzejuk ucz. klasy VIIC, Patrycja Żuromska ucz. klasy VIIC
III miejsce - Patrycja Żych ucz. klasy VIIIB, Marlena Romaniuk ucz. klasy VIIIB
Wyróżnienie - Kaja Kęcel ucz. klasy VIIIB, Szymon Omelańczuk ucz. klasy VIB, Amelia Kalinowska ucz. klasy VIB, Mikołaj Żuromski ucz. klasy VIB, Aleksandra Pawlak ucz. klasy VIIIB
Gratulujemy nagrodzonym, zaś wszystkim uczestnikom konkursów dziękujemy za zaangażowanie, kreatywność i dobrą zabawę.
Z okazji 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, nauczyciele szkolnej biblioteki przygotowali wystawę książek poświęconych historii naszego kraju, wybitnym postaciom okresu stanisławowskiego, zasłużonym dla wolności Polski.
Na korytarzu szkolnym powstała okolicznościowa gazetka, nawiązująca do współczesnego patriotyzmu.
Dnia 13 maja w naszej szkole odbyło się uroczyste Pasowanie na Czytelnika uczniów klas I.
Uroczystość przygotowali nauczyciele szkolnej biblioteki: p. I. Nestioruk, p. E. Stecka, p. M. Zielińska-Czapska oraz p. A. Omelańczuk. Zaproszono dyrekcję szkoły oraz wychowawców wraz z uczniami.
Pierwszoklasiści złożyli ślubowanie i zostali przyjęci w poczet czytelników.
Na
pamiątkę tej radosnej uroczystości uczniowie otrzymali pamiątkowe
dyplomy. Od tej chwili stali się pełnoprawnymi czytelnikami naszej
biblioteki.
Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8 - 15 maja Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek. W tym roku była to już XVIII edycja.
W naszej szkole nie zabrakło miłych akcentów ze strony uczniów oraz ciekawych propozycji ze strony nauczycieli - bibliotekarzy.
Dzieci z oddziału przedszkolnego 0A wraz z wychowawcą odwiedziły szkolną bibliotekę z własnoręcznie wykonanymi laurkami oraz życzeniami dla szkolnych bibliotekarzy.
Dnia 13 maja odbyło się uroczyste Pasowanie na Czytelnika uczniów klas I.
W ramach Tygodnia Bibliotek nauczyciele - bibliotekarze przeprowadzili zajęcia biblioteczne w klasach IIIA, IIIB, IIA, IIB, 0A oraz 0B. Dzieci zostały zapoznane z pracą szkolnej biblioteki, rozwiązywały zagadki literackie, wspólnie recytowały znane wiersze J. Brzechwy i J. Tuwima. Obejrzały krótką inscenizację wiersza J. Brzechwy "Na straganie" przygotowaną przez członków Koła Przyjaciół Biblioteki.
Z okazji 101 rocznicy urodzin naszego Wielkiego Polaka - Jana Pawła II, nauczyciele szkolnej biblioteki przygotowali wystawę książek poświęconych Papieżowi - albumy, noty biograficzne, dzieła.
Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach
16 października 1978 r. kardynał Karol Wojtyła został wybrany na następcę św. Piotra. Przyjął imię Jan Paweł II.
Od setek lat pierwszy papież nie Włoch.
Pierwszy papież Polak.
Pierwszy papież Pielgrzym.
Pierwszy, który "40 - krotne okrążył Ziemię", by móc spotkać się z każdym człowiekiem spragnionym miłości, szacunku i pokoju.
Pierwszy papież bez lektyki, pierwszy w papamobile.
Pierwszy papież internauta.
Pierwszy papież wielu "premierowych" spotkań i wydarzeń.
Papież - wizjoner.
Młody duchem, także dzięki młodzieży. W trosce o młodych ludzi, zainicjował systematyczne spotkania z młodzieżą całego świata. Światowe Dni Młodzieży po raz pierwszy odbyły się w Rzymie w 1985 r.
Jan Paweł II poświęcał dużo uwagi młodzieży, którą nie bez przyczyny traktował jako "sól ziemi i światłość świata". Wspierał każdą formę duszpasterstwa młodych. Troska o młodzież była dla kardynała Wojtyły sprawą podstawową, wiedział, że ma ona ogromny wpływ na przyszłość Kościoła, Ojczyzny i świata.
Lubił muzykę, lubił śpiew i miał nietuzinkowe poczucie humoru, czym sobie zaskarbił niejedno młode serce.
Nie zmieniło się to nawet wtedy, kiedy został papieżem.
Dnia 4.09.2021r. odbyła się X edycja Ogólnopolskiej akcji czytelniczej "Narodowe Czytanie". Akcja miała na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych.
W obecnym roku prezentowano utwór G. Zapolskiej "Moralność pani Dulskiej".
Nasza lokalna społeczność także włączyła się w obchody tej akcji i w Parku im. A. Jagiellończyka na scenie pojawili się wszyscy, którzy przygotowali fragmenty do czytania.
Uczniowie naszej szkoły - członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki znaleźli chwilę czasu, aby przyjść i wysłuchać przygotowanej lektury, zaś wśród czytających znaleźli się nauczyciele - p. A. Błażejczuk oraz p. E. Stecka.
29 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania.
Członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki wspólnie z nauczycielami bibliotekarzami p. Ireną Nestioruk, p. Ewą Stecką i p. Agnieszką Omelańczuk czytali uczniom klas drugich, trzecich, dzieciom z oddziału przedszkolnego i świetlicy, najciekawsze, mrożące krew w żyłach nieznane historie związane z zabytkami naszego miasta.
Ten dzień był
szczególną okazją, nie tylko do promowania głośnego czytania wśród
najmłodszych, ale także lekcją lokalnego patriotyzmu i umiłowania "małej
ojczyzny".
Dnia 8 października uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 w Łosicach kolejny już raz wzięli udział
w ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek organizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Tegorocznemu wydarzeniu przyświecało hasło „Czytanie wzmacnia”. Zaplanowane przez nauczycieli bibliotekarzy: p.Irenę Nestioruk, p. Ewę Stecką, p. Agnieszkę Omelańczuk działania poszerzono o zagadnienia związane z edukacja regionalną, patriotyczną i antydyskryminacyjną. Uczniowie klas Va i Vb w tegorocznej akcji Noc Bibliotek wzmacniali swoje więzy rodzinne. Przygotowano wystawę regionalizmów znajdujących się w zasobach księgozbioru szkolnej biblioteki, a uczniowie mieli okazję obejrzeć stare zdjęcia Łosic, przeczytać o unickich, prawosławnych i żydowskich mniejszościach religijnych. Zdobyte informacje zostały wykorzystane w quizie „Łosice – moje miasto” opracowanym w aplikacji Kahoot przez nauczycieli bibliotekarzy. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się również warsztaty genealogiczne przeprowadzone przez p. Irenę Nestioruk. Uczniowie korzystając z różnych źródeł informacji, stron internetowych, wyszukiwarek genealogicznych poznawali historię i pochodzenie własnej rodziny. Każdy uczestnik otrzymał folder z informacjami przydatnymi do tworzenia drzewa genealogicznego i dalszych poszukiwań rodzinnych korzeni. Na zakończenie uczestnicy otrzymali pamiątkowe zakładki i obejrzeli film pt. „Operacja: Człowiek w czerni”.
Mamy nadzieję, że wspólnie spędzone chwile wzmocniły nie tylko czytanie, ale także więzy rodzinne.
Dziękujemy naszym czytelnikom z klas I - III oraz oddziałów przedszkolnych za aktywny udział w konkursie plastycznym zorganizowanym przez szkolną bibliotekę. Cieszy nas ogromne zaangażowanie - otrzymaliśmy ponad 50 prac, które dostarczyły nam mnóstwo radości.
Spośród przesłanych prac trudno było wybrać te najlepsze. Jury w składzie: Irena Nestioruk, Ewa Stecka i Agnieszka Omelańczuk, wyróżniło prace 19 uczniów. Przy wyborze najlepszych prac zwracano uwagę na pomysłowość, kreatywność, zgodność z tematem i ogólne wrażenia artystyczne.
Oto lista uczniów nagrodzonych pamiątkowym dyplomem:
I miejsce
Modrzewska Dagmara - oddział przedszkolny 0A
Mikiciuk Jakub kl. IIA
Sawicka Julia kl. IIIB
II miejsce
Wojtczuk Jakub - oddział przedszkolny 0B
Parol Hanna kl. IIIB
Jastrzębski Krystian kl. IIIB
III miejsce
Zaniuk Aniela - oddział przedszkolny 0B
Jóźwiuk Maja kl. IB
Osiński Karol kl. IIIB
Wyróżnienia
Brygoła Alicja - oddział przedszkolny 0A
Demiańczuk Estera kl. IB
Wasążnik Alan kl. IIB
Celińska Amelia kl. IIIA
Gierełło Michał kl. IIIA
Gmitruk Dominik kl. IIIA
Gałecka Paulina kl. IIIB
Sawczuk Amelia kl. IIIB
Kucewicz Jan kl. IIIB
Nuta Marcel kl. IIIB
Gratulujemy wyróżnionym oraz dziękujemy wszystkim za udział w konkursie!!!
Nasza biblioteka szkolna, jak co roku, włącza się w obchody Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych.
To październikowe święto, ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (ang. International Association of School Librarianship) w 1999 r., obchodzone było przez jeden dzień, a od 2008 r. - przez cały październik.
Święto ma na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły oraz nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.
W obecnym roku hasło akcji brzmi: "Baśnie i legendy z całego świata".
W naszej bibliotece przygotowaliśmy wystawę, na której zgromadziliśmy wiele książek o tematyce baśniowej - każdy znajdzie coś dla siebie.
Serdecznie zapraszamy.
Z okazji 103 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, w szkolnej bibliotece można obejrzeć wystawkę książek patriotycznych, wypożyczyć i przeczytać o tych, którzy walczyli o wolność naszego kraju.
Na korytarzu szkolnym powstała okolicznościowa gazetka przygotowana przez nauczycieli biblioteki szkolnej.
Dnia 23.11.2021 r. biblioteka szkolna zaprosiła swoich czytelników do akcji promującej czytelnictwo - "Randka w ciemno... z książką".
Ta ciesząca się ogromną popularnością akcja przyniosła wszystkim wiele radości, uczniowie z zaciekawieniem wybrali dla siebie lekturę, choć wiedzieli, że biorą "w ciemno". Książki - niespodzianki zniknęły z wielkiego kosza momentalnie.
Tego dnia na dużej przerwie szkolną bibliotekę odwiedziło ponad 60 czytelników, co stanowi niemały rekord. A nas - nauczycieli biblioteki - ten wynik bardzo cieszy.
Dnia 25.11 na całym świecie obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia.
Członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki naszej szkoły uczcili to święto wizytą w oddziałach przedszkolnych. Wystąpili ze specjalnie przygotowaną inscenizacją "Misia Paddingtona". Dzieci z uwagą wysłuchały przygotowanych fragmentów książki, a następnie kolorowały małego Paddingtona według własnego pomysłu.
W bibliotece szkolnej powstała okolicznościowa wystawka książek o znanych i lubianych misiach.
Zapraszamy.
Prawdziwe historie miłosne pozostają w sercu czytelnika na wieki.
Choć fikcja jest częścią tego literackiego świata, to część elementów pochodzi z rzeczywistości. Wszystkie te historie zawierają wiele romantycznych przygód...
"Romeo i Julia" W. Szekspir - Miłość nastolatków, która doprowadziła do ich katastrofy.
"Tristan i Izolda", legenda celtycka - Miłość ukrywana przed całym światem.
"Anna Karenina" L. Tołstoj - Miłość zakazana, skomplikowana, namiętna.
"Lalka" B. Prus - Trudna miłość kupca do arystokratki.
"Pan Tadeusz A. Mickiewicz - Namiętność do kobiety niejedno ma imię.
"Ogniem i mieczem" H. Sienkiewicz - Bohun i Helena, czyli łobuz kocha najbardziej.
"Potop" H. Sienkiewicz - Rudzielec, w którym kochały się wszystkie kobiety.
"Władca Pierścieni" J.R.R. Tolkien - Zakazana miłość człowieka Aragona i elfki Arweny
Jak widzimy, miłość jest wdzięcznym i zajmującym tematem i od dawna stanowi inspirację dla twórców literackich.
Zapraszamy do szkolnej biblioteki. Jesteśmy pewni, że każdy znajdzie coś interesującego dla siebie...
Podsumowano Szkolny Konkurs Plastyczny "Łosice - widzę i rysuję", zorganizowany przez bibliotekę szkolną w ramach realizacji innowacji "Biblioteka - lustro czasu".
Celem konkursu było ukazanie piękna Ziemi Łosickiej oraz prezentacja w formie plastycznej wybranych zabytków i obiektów związanych z miejscem naszego zamieszkania.
Wyróżniono prace następujących uczniów:
1 miejsce - A. Wyżykowski kl. 2B oraz J. Wolski kl. 7B
2 miejsce - P. Sawczuk kl. 3B
3 miejsce - A. Wasążnik kl. 2B
Gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych akcjach i konkursach.
Zdjęcie: Prace konkursowe uczniów.
"Dziewczyna z zaświatów" Cynthia Hand
Opowieści pełne humoru o duchach , stosunku do najbliższych, o pracy w korporacji, o modzie. Jest to nawiązanie do "Opowieści wigilijnej". Znajdziemy tu celne obserwacje, zaskakujące zwroty akcji oraz wzruszające zakończenie.
"Niewidzialny" Eloy Moreno
Wstrząsająca i poruszająca historia nastoletniego chłopca, która mogłaby dotyczyć każdego z nas.
"Wojna cukierkowa" Brandon Mull
Przygody grupy dziesięciolatków, którzy odkrywają magiczną moc cukierków. Wartka akcja, momenty grozy i niepokoju oraz więź łącząca przyjaciół.
"Opowieści upadłych Bestii" Brandon Mull i inni
Poznajcie pięć opowieści o legendarnych Wielkich Bestiach oraz o młodych bohaterach, którzy nie cofają się przed niczym, aby je ocalić.
"Najszczęśliwszy człowiek na Ziemi" Eddie Jaku
Autor swoją książkę napisał mając 100 lat. Twierdzi, że jest najszczęśliwszym człowiekiem na Ziemi, mimo, że cudem przeżył Holocaust i piekło Auschwitz. Opowiada, jak odnalazł w życiu wdzięczność, dobroć i nadzieję.
Z okazji Dnia Kobiet na korytarzu szkolnym można przeczytać ciekawe informacje o kobietach znanych i docenianych na całym świecie. Natomiast w naszej szkolnej bibliotece powstała niecodzienna wystawa książek.
Wszystkie książki łączy tytuł, a dokładnie - występujące w nim imię żeńskie. Niektóre z tych pozycji to prawdziwe perełki literatury dziecięcej i młodzieżowej: "Martynka", "Karolcia", "Ania z Zielonego Wzgórza" i wiele innych.
Zapraszamy do biblioteki i zachęcamy do lektury.
Zdjęcia: Gazetka na korytarzu. Wystawa książek.
W Łosickim Domu Kultury odbyło się spotkanie z Tomaszem Sobanią, młodym pisarzem, podróżnikiem i biegaczem, autorem 3 książek.
Mimo młodego wieku ma już na swoim koncie trzy wydane książki: dwie powieści dla młodzieży "Speculo" i "Nowy świt" oraz najnowszą książkę - "7 dni i 300 km biegu", w której dzieli się przeżyciami z samodzielnie zorganizowanego Biegu do Santiago de Compostela, a także opowiada, jak doszło do tego, że od biegania na dworzec przeszedł do realizowania szalonych pomysłów na biegowe wyprawy.
W spotkaniu uczestniczyli uczniowie łosickich szkół, nauczyciele, bibliotekarze oraz wielbiciele podróżowania.
Autor z pasją opowiadał o biegach charytatywnych, w których uczestniczył - przebiegł trasę z Zakopanego do Gdyni. Odwiedził 19 krajów świata, a na pokładzie Daru Młodzieży przepłynął Atlantyk. Młodzież z zainteresowaniem przysłuchiwała się opowieściom z dalekich podróży. Spotkanie było również okazją do zakupu książek młodego pisarza wraz z jego autografem oraz do indywidualnej krótkiej rozmowy.
Zapraszamy do biblioteki - wszystkie książki Tomasza Sobani znajdziecie w naszym szkolnym księgozbiorze.
Zdjęcia: Książki T. Sobani w naszej bibliotece. Najnowsza książka T. Sobani z dedykacją i autografem pisarza. Uczniowie klasy 7B na spotkaniu autorskim w ŁDK.
25 marca fani literatury tolkienowskiej obchodzą swoje święto. Do tej wyjątkowej akcji promującej czytelnictwo włączyła się również nasza szkolna biblioteka.
Wszyscy chętni uczniowie mogli tego dnia zaprezentować w szkolnej bibliotece wybrany przez siebie fragment utworu Tolkiena. W tym roku czytaliśmy nie tylko w języku polskim, ale także w językach obcych, których uczymy się w naszej szkole. Nie zabrakło również akcentu ukraińskiego.
W akcji wzięło udział 15 uczniów naszej szkoły z klas 1A, 2A, 3A, 4B, 7B oraz 8B. Do akcji przystąpili także nauczyciele bibliotekarze.
Podsumowano konkurs literacki "Łosice - moje miasto", zorganizowany prze bibliotekę szkolną w ramach realizacji innowacji "Biblioteka - lustro czasu".
Wyróżniono pracę Bartosza Gmitruka z kl. 5C.
Gratulujemy!
Podsumowano konkurs plastyczny "Zakładka do książki", zorganizowany przez bibliotekę szkolną.
Konkurs przeznaczony był dla klas 1-3 i oddziałów przedszkolnych, cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Wpłynęło ponad 60 prac z klas 1B, 2B, 2C, 3A, 3B oraz oddziałów przedszkolnych 0A i 0B.
Jury w składzie p. I. Nestioruk, p. A. Omelańczuk oraz p. E. Stecka wyróżniło prace następujących uczniów:
I miejsce:
Tarasiuk Nikola 1B
Płonka Zuzanna 2C
Wasążnik Alan 2B
II miejsce:
Chromiński Kamil 3A
Wojtczuk Magdalena 2C
Demiańczuk Estera 1B
III miejsce:
Hornowska Weronika 2B
Czmoch Maja 0A
Kucewicz Rafał 0B
Boratyński Aleksander 1B
Jastrzębska Maja 2B
Majchrzak Oliwier 0A
Wróbel Tymoteusz 0A
Daniluk Dominika 0B
Wierzbicki Piotr 0A
Wierzbicki Paweł 0B
Wyróżnienia:
Popławska Aleksandra 1B
Bielecka Liliana 0B
Wyżykowski Antoni 2B
Grochowski Adam 0B
Przy wyborze najciekawszych prac zwrócono uwagę na kreatywność, estetykę wykonania i pomysłowość.
Gratulujemy!!!
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich - doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega.
UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który jako pierwsze otrzymał Madryt. Tytuł Światowej Stolicy Książki przyznawany jest co roku przez UNESCO jako wyróżnienie dla najlepszego przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo.
Lista miast, które otrzymały tytuł Światowej Stolicy Książki:
2001r. - Madryt, Hiszpania
2002r. - Aleksandria, Egipt
2003r. - Nowe Delhi, Indie
2004r. - Antwerpia, Belgia
2005r. - Montreal, Kanada
2006r. - Turyn,Włochy
2007r. - Bogota, Kolumbia
2008r. - Amsterdam, Holandia
2009r. - Bejrut, Liban
2010r. - Lublana, Słowenia
2011r. - Buenos Aires, Argentyna
2012r. - Erywań, Armenia
2013r. - Bangkok, Tajlandia
2014r. - Port Harcourt, Nigeria
2015r. - Incheon, Korea Południowa
2016r. - Wrocław, Polska
2017r. - Konakry, Gwinea
2018r. - Ateny, Grecja
2019r. - Szardża, Zjednoczone Emiraty Arabskie
2020r. - Kuala Lumpur, Malezja
2021r. - Tbilisi, Gruzja
2022r. - Guadalajara, Meksyk
Wrocław Światową Stolicą Książki
24 czerwca 2014, podczas spotkania w Paryżu, komisja UNESCO zdecydowała, że tytuł Światowej Stolicy Książki w roku 2016 nosić będzie Wrocław. Komisja na czele z Iriną Bokovą, wybrała Wrocław ze względu na złożony przez miasto program promocji czytelnictwa, który zakłada pracę na poziomie lokalnym, regionalnym jak i międzynarodowym. Wrocław jest pierwszym miastem w Polsce, które uzyskało ten tytuł UNESCO. Kadencja Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki rozpoczęła się 23 kwietnia 2016 roku i trwała dokładnie rok. W tym samym czasie miasto pełniło również rolę Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
W Łosickim Domu Kultury odbyło się spotkanie promujące najnowszą publikację związaną z naszym regionem.
Autorem książki "Katyniacy Ziemi Łosickiej" są Hieronim Bolesta, Tomasz Dobrowolski, Dariusz Kazun i Agata Wasilewska.
Opracowanie jest próbą zebrania materiałów dotyczących zbrodni katyńskiej w kontekście osób związanych z Ziemią Łosicką.
Zapraszamy do naszej szkolnej biblioteki - na pewno warto sięgnąć po tę ciekawą lekturę i bliżej poznać życiorysy osób, które zginęły podczas mordu katyńskiego.
Zdjęcia: Okładka książki. Spotkanie promocyjne z autorami książki w ŁDK.