https://liblink.pl/qgklQ0uP3i

Biblioteka


Facebook Biblioteka szkolna

https://padlet.com/irenanestioruk75/lswd363zlrbi


Opis biblioteki .  OPIS BIBLIOTEKI. SP2

„PRZYŁAPANI ZACZYTANI”  KONKURS FOTOGRAFICZNY

Konkurs-PRZYŁAPANI ZACZYTANI

# ZOSTAŃ W DOMU  PODEJMIJ    WYZWANIEDrodzy uczniowie!!!

Po całym dniu spędzonym na lekcjach online i odrabianiu zadanych materiałów przychodzi czas na błogie lenistwo. Niektórzy z Was sięgną po ulubioną książkę, większość jednak zapewne zatraci w się w sieci. Żebyście nie zapomnieli o nauczycielach bibliotekarzach  proponuję … komórki w rękę i … podejmujemy wyzwanie.

Zapraszam Was do wspólnej zabawy.

Co kilka dni na fanpage Biblioteki Szkolnej ( Ci, którzy jeszcze
o nim nie wiedzą klikają w link będziemy wrzucać jedno zadanie,  związane z Waszymi domowymi biblioteczkami i książkami, które macie na swoich półkach. Na wyzwanie odpowiadajcie w komentarzu, udzielając odpowiedzi słownie, fotograficznie lub filmowo. Zaczynamy!

Dzisiaj!

Najgrubsza książka w Twojej kolekcji!!!

Pozdrawiam

Irena NestiorukJednym z zadań biblioteki jest popularyzacja kultury regionu. Zbierając, udostępniając i rozpowszechniając wszystko to, co ma charakter dokumentacyjny, a więc nie tylko książki, ale także dokumenty życia społecznego, filmy, nagrania,  biblioteki dążą do zachowania tożsamości regionalnej. Dla bibliotekarza niezwykle ważne jest rozbudzenie zaciekawienia czytelników historią miejscowości, w której żyją, pokazanie miejsc i ludzi, którzy wywarli ogromny wpływ na dzieje regionu.  Celem biblioteki jest wskazanie obszarów godnych uwagi, a bibliotekarz pasjonat to ogromne źródło informacji.
Nasza szkolna biblioteka może poszczycić się dosyć sporym zbiorem regionalizmów. Możecie znaleźć je nie tylko na bibliotecznych półkach, ale także  w utworzonej w ramach programu Niepodległa Skarbnicy Pamięci Narodowej. Na bibliotecznym padlecie opracowany został wykaz źródeł, które mówią o historii naszego miasta i regionu. Warto skorzystać z podanych informacji.
Dzisiaj chciałabym  zaprezentować wyjątkową pozycję wśród regionalnych publikacji Ilustrowany przewodnik po nawiedzonych miejscach Ziemi Łosickiej, autorstwa ks. Wojciecha Kobylińskiego i Małgorzaty Waszkiewicz. To zbiór lokalnych podań i legend przekazywanych sobie przez mieszkańców Łosic od wielu pokoleń. Historie miejsc, mijanych codziennie podczas wspólnych spacerów, miejsc, o których jak się okazuje, wiedzieliśmy tak niewiele.  Zapraszam do wysłuchania jednej z nich
Lubicie historie o duchach? Przekonajcie się, czy w Łosicach straszy...
Irena NestiorukPadlet.

W ramach pracy zdalnej pokusiłam się o opracowanie, mam nadzieję przydatnego narzędzia, jakim jest padlet. Co to takiego? To rodzaj wirtualnej tablicy, na której umieszczane są linki z ciekawymi, wartymi zajrzenia informacjami i linkami. Moje notatki ciągle się gdzieś gubią, ważne linki na fejsie lub internecie przelatują, ciężko mi je potem odnaleźć. Pewnie niektórzy z Was też tak mają. Padlet umożliwia gromadzenie i kontrolę linków, materiałów. Jest prosty w obsłudze. Wczoraj podesłałam go jednej z naszych koleżanek  i uznała go za ciekawy pomysł.
Jak to działa? Wystarczy kliknąć w przesłany przeze mnie link z dostępem do padletu. Wyświetli się wirtualna tablica. Wystarczy przesuwać fiszki w prawo i w lewo, w górę i w dół i otwierać te linki, które was zainteresują.Chcę, aby była ona źródłem informacji dla całej społeczności szkolnej.
IN

https://padlet.com/irenanestioruk75/lswd363zlrbi


Rok szkolny 2020/2021

NARODOWE CZYTANIE 2020

Dnia 5 września odbyła się Ogólnopolska Akcja "Narodowe Czytanie". Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawowała Para Prezydencka.

W tym roku prezentowano utwór J. Słowackiego "Balladyna". Społeczność naszego miasteczka także włączyła się w obchody tego wydarzenia. Wśród czytających znaleźli się nauczyciele naszej szkoły - p. A. Błażejczuk oraz p. E. Stecka.

Nie zabrakło także młodzieży szkolnej na widowni, która uważnie słuchała prezentowanego tekstu. Naszą szkołę licznie reprezentowali uczniowie - członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki wraz z opiekunem - p.E. Stecką. 


                                          

NOC BIBLIOTEK - VI EDYCJA OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI

Już po raz kolejny uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 im M. Kopernika w Łosicach wzięli udział w ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo i łączącej biblioteki w całej Polsce.

W tym roku akcja przebiegała po hasłem "Klimat na czytanie". Ze względu na sytuację epidemiologiczną w naszym kraju wzięli w niej udział jedynie członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki, uczniowie klasy VIB.

Nauczyciele szkolnej biblioteki - p. I. Nestioruk, p. A. Omelańczuk, p. E. Stecka oraz p. M. Zielińska-Czapska przygotowali liczne atrakcje.

Młodzież rozwiązywała quiz o szkolnej bibliotece, bawiła się przy literackich kalamburach, nagrała słuchowisko do wiersza J. Brzechwy "Na straganie".

Obejrzano także film "Jakub, Mimmi i gadające psy".

Na zakończenie uczniowie otrzymali pamiątkowe ekslibrisy podarowane przez organizatorów akcji Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę.
INSCENIZACJA "NA STRAGANIE"

W środę 21 października 2020r. odbyła się krótka inscenizacja oparta na znanym i lubianym utworze Jana Brzechwy "Na  straganie". Wzięli w niej udział uczniowie Koła Przyjaciół Biblioteki, przygotowania do występu prowadzone były na zajęciach dodatkowych z języka polskiego. Nad całością czuwały panie: Ewa Stecka i Małgorzata Oleksiuk.

Starsi uczniowie chcą tym utworem zachęcić najmłodszych odbiorców do czytania lektur. Pragną również podkreślić, jak ważne są zwykłe, pospolite warzywa, które codziennie pojawiają się na naszych stołach.

filmik


MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

"Książka to duchowy testament, który jedno pokolenie przekazuje drugiemu" - Aleksander Hercen

Z okazji trwającego właśnie Miesiąca Bibliotek Szkolnych przygotowaliśmy dla Was niespodziankę. Wszystkich miłośników książek - uczniów i nauczycieli zapraszamy do obejrzenia niezwykłej wystawy: "Białe kruki naszej biblioteki".

Eksponowane egzemplarze, to tylko niektóre książki najstarszego księgozbioru. Niektóre z nich mają ponad 100 lat. I chociaż ich kartki już pożółkły a litery straciły blask, wciąż czuć w nich piękno przeszłości, nostalgię i historię wielu pokoleń.

My, nauczyciele bibliotekarze, kierując się w swojej pracy słowami wielkiego Polaka Jana Pawła II: "Biblioteka jest instytucją, która całym swoim istnieniem świadczy o rozwoju kultury. Jest ona bowiem skarbnicą piśmiennictwa, przez które człowiek wyraża swój zmysł twórczy..."

Chcemy stworzyć Wam okazję do obcowania z tym, co niezwykle ważne, przemijające i kruche. Chcemy pokazać Wam część naszej szkolnej historii...ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Z okazji 102 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, w szkolnej bibliotece można obejrzeć wystawkę książek poświęconych historii naszego kraju, wybitnym postaciom zasłużonym dla wolności Polski.

Na korytarzu szkolnym powstała okolicznościowa gazetka, przygotowana przez nauczycieli biblioteki szkolnej.


DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Dnia 25 listopada na całym świecie obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia. Biblioteka szkolna włączyła się w obchody tego wyjątkowego święta. Zorganizowano konkurs fotograficzny "Ja i mój miś". W konkursie wzięło udział 30 uczniów naszej szkoły.

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji, w której znajdziecie wiersze, piosenki, bajki o znanych misiach oraz galerię Waszych prac.

prezentacja

filmSPOTKANIE AUTORSKIE ON-LINE Z TOMASZEM SOBANIĄ

Spotkanie z Tomaszem Sobanią, 22 - letnim pisarzem, podróżnikiem i biegaczem, autorem trzech książek odbyło się w formie on-line w niedzielę 6 grudnia.

Młody pisarz przez wielu jest nazywany polskim Forrest Gumpem, który przebiegł trasę z Zakopanego do Gdyni. Odwiedził 19 krajów świata, przepłynął Atlantyk na pokładzie Daru Młodzieży.

Mimo młodego wieku ma na swoim koncie trzy wydane książki: dwie powieści dla młodzieży "Speculo" i "Nowy świt" oraz książkę "7 dni i 300 km biegu".

Spotkanie on-line okazało się miłym prezentem mikołajkowym dla czytelników i miłośników książek oraz ludzi z pasją. Uczestniczyli w nim nauczyciele naszej biblioteki oraz grupa uczniów naszej szkoły.

Spotkanie odbyło się w ramach zadania Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej w Łosicach pt. "Książka -  Twój - Nasz Przyjaciel", które dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Promocja czytelnictwa.

Zapraszamy na kolejne spotkania literackie...

                                                             

MIKOŁAJE W SZKOLNEJ BIBLIOTECE

Dnia 7 grudnia do naszej biblioteki zawitały Mikołaje i Mikołajki. Dzieci z oddziałów przedszkolnych 0A i 0B z uwagą przeglądały książki zgromadzone na wystawce, dotyczące nadchodzących świąt i zimy.

Z ogromnym zaciekawieniem i radością wypożyczały wybrane pozycje książkowe, aby jeszcze bardziej wczuć się w zimowy nastrój i poczuć magię nadchodzących świąt.


SPOTKANIE AUTORSKIE ON-LINE Z GRZEGORZEM KASDEPKE


Spotkanie z Grzegorzem Kasdepke, popularnym pisarzem książek dla dzieci, odbyło się w formie on-line dnia 16 grudnia.

Grzegorz Kasdepke wydał ponad 50 książek, z których większość cieszyła się statusem bestselleru (m. in.  "Mam prawo", "Kuba i Buba", "Tylko bez całowania", "A ja nie chcę być księżniczką", "Mity dla dzieci", "Potworek i inne kosmiczne opowieści").

Za książkę "Kacperiada", "Opowiadania dla łobuzów i nie tylko" otrzymał Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, zaś za "Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela" uhonorowano go nagrodą finansistów BETA. fundacja ABC "Cała Polska Czyta Dzieciom" uznała jego kryminał "Detektyw Pozytywka" za jedną z dziesięciu najlepszych książek dla dzieci ostatniej dekady.

Ponadto zarówno "Detektyw Pozytywka" jak i "W moim brzuchu mieszka jakieś zwierzątko" zostały wpisane na światową listę White Ravens. Książka "Horror, czyli skąd się biorą dzieci" znalazła się na Liście Skarbów Muzeum Książek Dziecięcych. W roku 2015 wręczono mu Nagrodę Kallimacha za wybitne osiągnięcia w sferze edukacji. Stowarzyszenie Autorów ZAiKS uhonorowało go natomiast nagrodą za całokształt twórczości. w roku 2017 przyznano mu tytuł "Ambasadora Polszczyzny", a w 2019 roku został Kawalerem Orderu Uśmiechu.

W spotkaniu on-line uczestniczyli wychowawcy, nauczyciele naszej biblioteki oraz grupa uczniów szkoły klas I-III.

Spotkanie odbyło się w ramach zadania Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Łosicach pt. "Książka - Twój - Nasz - Przyjaciel", które dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Promocja czytelnictwa.

Zapraszamy na kolejne spotkania literackie...
                                     


"ŚWIĄTECZNE CZYTANIE" - PODSUMOWANIE KONKURSU

Dziękujemy naszym czytelnikom za aktywny udział w konkursie fotograficznym zorganizowanym przez szkolną bibliotekę. Cieszymy się, że w czasie bożonarodzeniowego zabiegania, znaleźliście czas na spotkanie z książką. Przesłane fotografie dostarczyły nam mnóstwo radości.

Spośród przesłanych zdjęć, trudno było wybrać te najlepsze. Jury w składzie: Irena Nestioruk, Ewa Stecka, Marianna Zielińska - Czapska, Agnieszka Omelańczuk. kierując się regulaminem wybrało zwycięzców. Przy wyborze najlepszych prac zwracano uwagę na pomysłowość, kreatywność, zgodność z tematem i ogólne wrażenia artystyczne.

Oto lista uczestników, nagrodzonych pamiątkowym dyplomem:

I miejsce

Julia Kania kl. IIIB

Nikola Wasążnik oddział przedszkolny 0B


II miejsce

Yana Ilnytska kl. IB

Bartosz Gmitruk kl. IVC


III miejsce

Aleksander Korowajczuk kl. VA

Antoni Wyżykowski kl. IB


Wyróżnienie

Natalia Milewska kl. IA


GRATULUJEMY! Nauczyciele bibliotekarze


DYŻUR BIBLIOTECZNY

Biblioteka szkolna  zaprasza w każdą środę w godz. 15.00 - 16.00 na dyżur biblioteczny. Można książki wypożyczyć lub zwrócić.


WALENTYNKI


Z okazji Święta Zakochanych Biblioteka szkolna przygotowała dla swoich czytelników Walentynkowy konkurs literacki. Jego celem było propagowanie literatury o tematyce miłosnej, znajomość przysłów, powiedzeń i związków frazeologicznych o tematyce miłosnej. Do konkursu przystąpiło 15 uczniów klas IV-VIII. Najlepiej i najszybciej test rozwiązała Natalia Wróblewska z kl. IVA. Gratulujemy!!!
Oto wyniki konkursu:
I m-ce: Natalia Wróblewska kl. IVA
II m-ce: Emilia Wróblewska kl. VIIB
III m-ce: Aleksander Radziejewski kl. IVC
Wyróżnienie: Alicja Sarnowska kl. VIIC


ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY

Biblioteka szkolna włączyła się w obchody szkolnego święta. Na korytarzu oraz w bibliotece pojawiła się wystawka książek o M. Koperniku oraz gazetka tematyczna, prezentująca najważniejsze wydarzenia z życia słynnego astronoma.

Dla najmłodszych przygotowano tomiki wierszy, poświęconych Patronowi naszej szkoły. Na lekcjach bibliotecznych przybliżono postać Wielkiego Polaka, rozwiązywano quizy, opowiadano ciekawostki.


PODARUJ KSIĄŻKĘ SZKOLNEJ BIBLIOTECE

W ramach akcji "Podaruj książkę szkolnej bibliotece", uczeń klasy 8A - Hubert Sieczkowski przekazał naszej bibliotece serię albumową "ATLAS JUNIORA".

Poszczególne tytuły dotyczą świata zwierząt, nauki, odkryć, historii, świata.

Zapraszamy do odwiedzenia biblioteki - każdy z pewnością znajdzie coś ciekawego dla siebie.


ŚWIATOWY DZIEŃ CZYTANIA TOLKIENA

25 marca, fani literatury tolkienowskiej obchodzą swoje święto. Do tej wyjątkowej akcji promującej czytelnictwo włączyła się również nasza szkolna biblioteka.

Nauczyciele bibliotekarze wykonali gazetkę tematyczną, prezentację, odwiedzili dzieci z oddziałów przedszkolnych, świetlicę, zwrócili się również z prośbą do uczniów o zaprezentowanie fragmentu wybranego dzieła Tolkiena.

Do akcji przystąpili nauczyciele bibliotekarze, nauczyciele świetlicy oraz uczniowie: Janek Adamiuk z klasy VA, Zuzia Sawczuk i Szymon Podstawski z klasy VIB, Patrycja Żuromska z klasy VIIC, Kinga Sawczuk z VIIIB.

Wszystko o obchodach Światowego Dnia Czytania Tolkiena znajdziecie w linku poniżej. Zapraszamy do obejrzenia prezentacji.


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI

Prezentacja

Dnia 2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Jest  to dzień, w którym urodził się znany duński baśniopisarz H. Ch. Andersen (1805 r.).

Nauczyciele szkolnej biblioteki przygotowali prezentację multimedialną o Andersenie i znanych baśniach oraz zaprosili dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniów klas I - III - czytelników naszej biblioteki do wzięcia udziału w rankingu na najpiękniejszą baśń Andersena.

W rankingu wzięło udział 24 uczniów, najbardziej zaangażowały się klasy IIA oraz IIIB.

Z poszczególnych klas głosowali:

z kl. IB: Oleg K., Igor W., Antek W.

z kl. IC: Dawid N., Mikołaj Ł., Magda W.

z kl. IIA: Marta I., Emilka S., Ola W., Julia S., Dominika W., Amelia C., Filip K., Miłosz O., Maciek K., Kamil Ch.

z kl. IIIB: Szymon K., Zosia A., Filip H., Grzegorz Cz., Adam W., Kacper T., Julia Ł., Mikołaj O.


Za najpiękniejszą baśń uznano "Brzydkie kaczątko", na drugim miejscu znalazły się dwie baśnie "Królowa śniegu" oraz "Dziewczynka z zapałkami", zaś trzecie miejsce zajęły baśnie "Nowe szaty cesarza" oraz "Krzesiwo".

Dziękujemy uczniom oraz wychowawcom za zaangażowanie i udział w naszych szkolnych inicjatywach.

Nauczyciele - bibliotekarze


NARODOWY DZIEŃ CZYTANIA PISMA ŚWIĘTEGO

Ogólnopolska inicjatywa dzieła Biblijnego im. Św. Jana Pawła II oraz Fundacji Soar i Fundacji Dabar jest prowadzona od 2017 roku. W tym roku, dnia 18 kwietnia czytaliśmy już kolejny raz. Celem akcji było to, aby każdy katolik mógł usłyszeć głos Boga i zgłębić tajemnicę wiary.

Biblioteka szkolna we współpracy z Parafią Św. Zygmunta w Łosicach zachęciła uczniów klas VII i VIII do włączenia się w obchody Narodowego Dnia Czytania Pisma Świętego.

W akcji wzięły udział uczennice: Kinga Sawczuk z kl. VIIIB, Patrycja Żych z klasy VIIIB, Emilia Wróblewska z kl. VIIB, oraz Patrycja Żuromska z kl. VIIC. W ich wykonaniu mogliśmy usłyszeć wybrane fragmenty Pisma Świętego.


Filmik


AKCJA SPOŁECZNO - EDUKACYJNA ŻONKILE 2021
Biblioteka szkolna włączyła się w uroczystości 78 rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim, obchodzonej pod hasłem Żonkile 2021.

Nauczyciele bibliotekarze przygotowali wystawę książek o tematyce żydowskiej, wśród których znalazły się propozycje o I. Sendlerowej, J. Korczaku czy obozie zagłady w Treblince:

1. Historia Ireny Sendlerowej - A. Mieszkowska
2. A gdyby to było Wasze dziecko? - Stella Zylbersztajn
3. Historia Żydów Polskich - przed, w czasie i po zagładzie
4. Dam im imię na wieki - E. Kopówka, ks. P. Rytel - Andrianik
5. Dzieci żydowskie oskarżają
6. Janusz Korczak - H. Mortkowicz - Olczakowa
7. Zagłada Żydów polskich w czasie II wojny światowej
8. Pamiętnik Mary Berg
9. Trudne pytania w dialogu polsko - żydowskim
10. Żydzi w Siedlcach 1850 - 1945 - E. Kopówka
11. Listy w butelce - A. Czerwińska - Rydel
12. 17 dni w Treblince - E. Weinstein

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do szkolnej biblioteki.DZIEŃ KSIĄŻKI


  

Nadszedł czas na podsumowanie konkursów fotograficznych zorganizowanych przez bibliotekę szkolną w ramach obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.


Jury, kierując się kryteriami określonymi w regulaminie, wyłoniło zwycięzców.

Oto oni:

"Moja ukochana książka i ja"

I miejsce - Jakub Hodun ucz. klasy IA, Yana Ilnytska ucz. klasy IB

II miejsce - Weronika Hornowska ucz. klasy IB, Nikola Wasążnik oddział przedszkolny 0B

III miejsce - Martyna Lipska ucz. klasy IC, Antoni Wyżykowski ucz. klasy IB

Wyróżnienie - Aleksandr Siennicki ucz. klasy IVA, Julia Łaska ucz. klasy IIIB, Kamil Chromiński ucz. klasy IIA, Julia Mamcarz ucz. klasy IIIB"Sleeveface, czyli ubierz się w książkę"

I miejsce - Kinga Sawczuk ucz. klasy VIIIB, Wiktoria Tarasiuk ucz. klasy VIIIB

II miejsce - Emilia Wróblewska ucz. klasy VIIB, Emilia Andrzejuk ucz. klasy VIIC, Patrycja Żuromska ucz. klasy VIIC

III miejsce - Patrycja Żych ucz. klasy VIIIB, Marlena Romaniuk ucz. klasy VIIIB

Wyróżnienie - Kaja Kęcel ucz. klasy VIIIB, Szymon Omelańczuk ucz. klasy VIB, Amelia Kalinowska ucz. klasy VIB, Mikołaj Żuromski ucz. klasy VIB, Aleksandra Pawlak ucz. klasy VIIIB


Gratulujemy nagrodzonym, zaś wszystkim uczestnikom konkursów dziękujemy za zaangażowanie, kreatywność i dobrą zabawę.


Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja


Z okazji 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, nauczyciele szkolnej biblioteki przygotowali wystawę książek poświęconych historii naszego kraju, wybitnym postaciom okresu stanisławowskiego, zasłużonym dla wolności Polski.

Na korytarzu szkolnym powstała okolicznościowa gazetka, nawiązująca do współczesnego patriotyzmu.


Pasowanie na Czytelnika

Dnia 13 maja w naszej szkole odbyło się uroczyste Pasowanie na Czytelnika uczniów klas I.

Uroczystość przygotowali nauczyciele szkolnej biblioteki: p. I. Nestioruk, p. E. Stecka, p. M. Zielińska-Czapska oraz p. A. Omelańczuk. Zaproszono dyrekcję szkoły oraz wychowawców wraz z uczniami.

Pierwszoklasiści złożyli ślubowanie i zostali przyjęci w poczet czytelników.

Na pamiątkę tej radosnej uroczystości uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy. Od tej chwili stali się pełnoprawnymi czytelnikami naszej biblioteki.


Tydzień Bibliotek Szkolnych


Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8 - 15 maja Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek. W tym roku była to już XVIII edycja.

W naszej szkole nie zabrakło miłych akcentów ze strony uczniów oraz ciekawych propozycji ze strony nauczycieli - bibliotekarzy.

Dzieci z oddziału przedszkolnego 0A wraz z wychowawcą odwiedziły szkolną bibliotekę z własnoręcznie wykonanymi laurkami oraz życzeniami dla szkolnych bibliotekarzy.

Dnia 13 maja odbyło się uroczyste Pasowanie na Czytelnika uczniów klas I.

W ramach Tygodnia Bibliotek nauczyciele - bibliotekarze przeprowadzili zajęcia biblioteczne w klasach IIIA, IIIB, IIA, IIB, 0A oraz 0B. Dzieci zostały zapoznane z pracą szkolnej biblioteki, rozwiązywały zagadki literackie, wspólnie recytowały znane wiersze J. Brzechwy i J. Tuwima. Obejrzały krótką inscenizację wiersza J. Brzechwy "Na straganie" przygotowaną przez członków Koła Przyjaciół Biblioteki.


Wspomnienie o Janie Pawle II

Z okazji 101 rocznicy urodzin naszego Wielkiego Polaka - Jana Pawła II, nauczyciele szkolnej biblioteki przygotowali wystawę książek poświęconych Papieżowi - albumy, noty biograficzne, dzieła.

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach

16 października 1978 r. kardynał Karol Wojtyła został wybrany na następcę św. Piotra. Przyjął imię Jan Paweł II.

Od setek lat pierwszy papież nie Włoch.

Pierwszy papież Polak.

Pierwszy papież Pielgrzym.

Pierwszy, który "40 - krotne okrążył Ziemię", by móc spotkać się z każdym człowiekiem spragnionym miłości, szacunku i pokoju.

Pierwszy papież bez lektyki, pierwszy w papamobile.

Pierwszy papież internauta.

Pierwszy papież wielu "premierowych" spotkań i wydarzeń.

Papież - wizjoner.

Młody duchem, także dzięki młodzieży. W trosce o młodych ludzi, zainicjował systematyczne spotkania z młodzieżą całego świata. Światowe Dni Młodzieży po raz pierwszy odbyły się w Rzymie w 1985 r.

Jan Paweł II poświęcał dużo uwagi młodzieży, którą nie bez przyczyny traktował jako "sól ziemi i światłość świata". Wspierał każdą formę duszpasterstwa młodych. Troska o młodzież była dla kardynała Wojtyły sprawą podstawową, wiedział, że ma ona ogromny wpływ na przyszłość Kościoła, Ojczyzny i świata.

Lubił muzykę, lubił śpiew i miał nietuzinkowe poczucie humoru, czym sobie zaskarbił niejedno młode serce.

Nie zmieniło się to nawet wtedy, kiedy został papieżem.


Rok szkolny 2021/2022

NARODOWE CZYTANIE 2021

Dnia 4.09.2021r. odbyła się X edycja Ogólnopolskiej akcji czytelniczej "Narodowe Czytanie". Akcja miała na celu promocję czytelnictwa wśród dzieci, młodzieży oraz dorosłych.

W obecnym roku prezentowano utwór G. Zapolskiej "Moralność pani Dulskiej".

Nasza lokalna społeczność także włączyła się w obchody tej akcji i w Parku im. A. Jagiellończyka na scenie pojawili się wszyscy, którzy przygotowali fragmenty do czytania.

Uczniowie naszej szkoły - członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki znaleźli chwilę czasu, aby przyjść i wysłuchać przygotowanej lektury, zaś wśród czytających znaleźli się nauczyciele - p. A. Błażejczuk oraz p. E. Stecka.DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

29 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania.

Członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki wspólnie z nauczycielami bibliotekarzami p. Ireną Nestioruk, p. Ewą Stecką i p. Agnieszką Omelańczuk czytali uczniom klas drugich, trzecich, dzieciom z oddziału przedszkolnego i świetlicy, najciekawsze, mrożące krew w żyłach nieznane historie związane z zabytkami naszego miasta.

Ten dzień był szczególną okazją, nie tylko do promowania głośnego czytania wśród najmłodszych, ale także lekcją lokalnego patriotyzmu i umiłowania "małej ojczyzny".NOC BIBLIOTEK


Dnia 8 października uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 w Łosicach kolejny już raz wzięli udział
w ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek organizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Tegorocznemu wydarzeniu przyświecało hasło „Czytanie wzmacnia”. Zaplanowane przez nauczycieli bibliotekarzy: p.Irenę Nestioruk, p. Ewę Stecką, p. Agnieszkę Omelańczuk działania poszerzono o zagadnienia związane z edukacja regionalną, patriotyczną i antydyskryminacyjną. Uczniowie klas Va i Vb w tegorocznej akcji Noc Bibliotek wzmacniali swoje więzy rodzinne. Przygotowano wystawę regionalizmów znajdujących się w zasobach księgozbioru szkolnej biblioteki, a uczniowie mieli okazję obejrzeć stare zdjęcia Łosic, przeczytać o unickich, prawosławnych i żydowskich mniejszościach religijnych. Zdobyte informacje zostały wykorzystane w quizie „Łosice – moje miasto” opracowanym w aplikacji Kahoot przez nauczycieli bibliotekarzy. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się również warsztaty genealogiczne przeprowadzone przez p. Irenę Nestioruk. Uczniowie korzystając z różnych źródeł informacji, stron internetowych, wyszukiwarek genealogicznych poznawali historię i pochodzenie własnej rodziny.  Każdy uczestnik otrzymał folder z informacjami przydatnymi do tworzenia drzewa genealogicznego i dalszych poszukiwań rodzinnych korzeni. Na zakończenie uczestnicy otrzymali pamiątkowe zakładki i obejrzeli film pt. „Operacja: Człowiek w czerni”.
Mamy nadzieję, że wspólnie spędzone chwile wzmocniły nie tylko czytanie, ale także więzy rodzinne.


MOJA PANI Z BIBLIOTEKI - PODSUMOWANIE KONKURSU

Dziękujemy naszym czytelnikom z klas I - III oraz oddziałów przedszkolnych za aktywny udział w konkursie plastycznym zorganizowanym przez szkolną bibliotekę. Cieszy nas ogromne zaangażowanie - otrzymaliśmy ponad 50 prac, które dostarczyły nam mnóstwo radości.

Spośród przesłanych prac trudno było wybrać te najlepsze. Jury w składzie: Irena Nestioruk, Ewa Stecka i Agnieszka Omelańczuk, wyróżniło prace 19 uczniów. Przy wyborze najlepszych prac zwracano uwagę na pomysłowość, kreatywność, zgodność z tematem i ogólne wrażenia artystyczne.

Oto lista uczniów nagrodzonych pamiątkowym dyplomem:

I miejsce

Modrzewska Dagmara - oddział przedszkolny 0A

Mikiciuk Jakub kl. IIA

Sawicka Julia kl. IIIB


II miejsce

Wojtczuk Jakub - oddział przedszkolny 0B

Parol Hanna kl. IIIB

Jastrzębski Krystian kl. IIIB


III miejsce

Zaniuk Aniela - oddział przedszkolny 0B

Jóźwiuk Maja kl. IB

Osiński Karol kl. IIIB


Wyróżnienia

Brygoła Alicja - oddział przedszkolny 0A

Demiańczuk Estera kl. IB

Wasążnik Alan kl. IIB

Celińska Amelia kl. IIIA

Gierełło Michał kl. IIIA

Gmitruk Dominik kl. IIIA

Gałecka Paulina kl. IIIB

Sawczuk Amelia kl. IIIB

Kucewicz Jan kl. IIIB

Nuta Marcel kl. IIIB

Gratulujemy wyróżnionym oraz dziękujemy wszystkim za udział w konkursie!!!PAŹDZIERNIK - MIESIĄCEM BIBLIOTEK SZKOLNYCH

Nasza biblioteka szkolna, jak co roku, włącza się w obchody Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych.

To październikowe święto, ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (ang. International Association of School Librarianship) w 1999 r., obchodzone było przez jeden dzień, a od 2008 r. - przez cały październik.

Święto ma na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły oraz nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.

W obecnym roku hasło akcji brzmi: "Baśnie i legendy z całego świata".

W naszej bibliotece przygotowaliśmy wystawę, na której zgromadziliśmy wiele książek o tematyce baśniowej - każdy znajdzie coś dla siebie.

Serdecznie zapraszamy.


ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Z okazji 103 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, w szkolnej bibliotece można obejrzeć wystawkę książek patriotycznych, wypożyczyć i przeczytać o tych, którzy walczyli o wolność naszego kraju.

Na korytarzu szkolnym powstała okolicznościowa gazetka przygotowana przez nauczycieli biblioteki szkolnej.


RANDKA W CIEMNO ... Z KSIĄŻKĄ

Dnia 23.11.2021 r. biblioteka szkolna zaprosiła swoich czytelników do akcji promującej czytelnictwo - "Randka w ciemno... z książką".

Ta ciesząca się ogromną popularnością akcja przyniosła wszystkim wiele radości, uczniowie z zaciekawieniem wybrali dla siebie lekturę, choć wiedzieli, że biorą "w ciemno". Książki - niespodzianki zniknęły z wielkiego kosza momentalnie.

Tego dnia na dużej przerwie szkolną bibliotekę odwiedziło ponad 60 czytelników, co stanowi niemały rekord. A nas - nauczycieli biblioteki - ten wynik bardzo cieszy.


DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Dnia 25.11 na całym świecie obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia.

Członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki naszej szkoły uczcili to święto wizytą w oddziałach przedszkolnych. Wystąpili ze specjalnie przygotowaną inscenizacją "Misia Paddingtona". Dzieci z uwagą wysłuchały przygotowanych fragmentów książki, a następnie kolorowały małego Paddingtona według własnego pomysłu.

W bibliotece szkolnej powstała okolicznościowa wystawka książek o znanych i lubianych misiach.

Zapraszamy.


WIELKIE HISTORIE MIŁOSNE, CZYLI WALENTYNKI W LITERATURZE

Prawdziwe historie miłosne pozostają w sercu czytelnika na wieki.

Choć fikcja jest częścią tego literackiego świata, to część elementów pochodzi z rzeczywistości. Wszystkie te historie zawierają wiele romantycznych przygód...

"Romeo i Julia" W. Szekspir - Miłość nastolatków, która doprowadziła do ich katastrofy.

"Tristan i Izolda", legenda celtycka - Miłość ukrywana przed całym światem.

"Anna Karenina" L. Tołstoj - Miłość zakazana, skomplikowana, namiętna.

"Lalka" B. Prus - Trudna miłość kupca do arystokratki.

"Pan Tadeusz A. Mickiewicz - Namiętność do kobiety niejedno ma imię.

"Ogniem i mieczem" H. Sienkiewicz - Bohun i Helena, czyli łobuz kocha najbardziej.

"Potop" H. Sienkiewicz - Rudzielec, w którym kochały się wszystkie kobiety.

"Władca Pierścieni" J.R.R. Tolkien - Zakazana miłość człowieka Aragona i elfki Arweny

Jak widzimy, miłość jest wdzięcznym i zajmującym tematem i od dawna stanowi inspirację dla twórców literackich.

Zapraszamy do szkolnej biblioteki. Jesteśmy pewni, że każdy znajdzie coś interesującego dla siebie...

Zdjęcie: Literatura miłosna szkolnej biblioteki.


"ŁOSICE - WIDZĘ I RYSUJĘ" - PODSUMOWANIE KONKURSU

Podsumowano Szkolny Konkurs Plastyczny "Łosice - widzę i rysuję", zorganizowany przez bibliotekę szkolną w ramach realizacji innowacji "Biblioteka - lustro czasu".

Celem konkursu było ukazanie piękna Ziemi Łosickiej oraz prezentacja w formie plastycznej wybranych zabytków i obiektów związanych z miejscem naszego zamieszkania.

Wyróżniono prace następujących uczniów:

1 miejsce - A. Wyżykowski kl. 2B oraz J. Wolski kl. 7B

2 miejsce - P. Sawczuk kl. 3B

3 miejsce - A. Wasążnik kl. 2B

Gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnych akcjach i konkursach.


Zdjęcie: Prace konkursowe uczniów.


NOWOŚCI CZYTELNICZE W NASZEJ SZKOLNEJ BIBLIOTECE
W ramach akcji "Podaruj książkę szkolnej bibliotece" absolwentka naszej szkoły Izabela Nestioruk przekazała do szkolnego księgozbioru kilka ciekawych pozycji.

"Dziewczyna z zaświatów" Cynthia Hand

Opowieści pełne humoru o duchach , stosunku do najbliższych, o pracy w korporacji, o modzie. Jest to nawiązanie do "Opowieści wigilijnej". Znajdziemy tu celne obserwacje, zaskakujące zwroty akcji oraz wzruszające zakończenie.

"Niewidzialny" Eloy Moreno

Wstrząsająca i poruszająca historia nastoletniego chłopca, która mogłaby dotyczyć każdego z nas.

"Wojna cukierkowa" Brandon Mull

Przygody grupy dziesięciolatków, którzy odkrywają magiczną moc cukierków. Wartka akcja, momenty grozy i niepokoju oraz więź łącząca przyjaciół.

"Opowieści upadłych Bestii" Brandon Mull i inni

Poznajcie pięć opowieści o legendarnych Wielkich Bestiach oraz o młodych bohaterach, którzy nie cofają się przed niczym, aby je ocalić.

"Najszczęśliwszy człowiek na Ziemi" Eddie Jaku

Autor swoją książkę napisał mając 100 lat. Twierdzi, że jest najszczęśliwszym człowiekiem na Ziemi, mimo, że cudem przeżył Holocaust i piekło Auschwitz. Opowiada, jak odnalazł w życiu wdzięczność, dobroć i nadzieję.


8 MARCA - KSIĄŻKI Z IMIENIEM W TLE

Z okazji Dnia Kobiet na korytarzu szkolnym można przeczytać ciekawe informacje o kobietach znanych i docenianych na całym świecie. Natomiast w naszej szkolnej bibliotece powstała niecodzienna wystawa książek.

Wszystkie książki łączy tytuł, a dokładnie - występujące w nim imię żeńskie. Niektóre z tych pozycji to prawdziwe perełki literatury dziecięcej i młodzieżowej: "Martynka", "Karolcia", "Ania z Zielonego Wzgórza" i wiele innych.

Zapraszamy do biblioteki i zachęcamy do lektury.


Zdjęcia: Gazetka na korytarzu. Wystawa książek.


SPOTKANIE AUTORSKIE Z TOMASZEM SOBANIĄ

W Łosickim Domu Kultury odbyło się spotkanie z Tomaszem Sobanią, młodym pisarzem, podróżnikiem i biegaczem, autorem 3 książek.

Mimo młodego wieku ma już na swoim koncie trzy wydane książki: dwie powieści dla młodzieży "Speculo" i "Nowy świt" oraz najnowszą książkę - "7 dni i 300 km biegu", w której dzieli się przeżyciami z samodzielnie zorganizowanego Biegu do Santiago de Compostela, a także opowiada, jak doszło do tego, że od biegania na dworzec przeszedł do realizowania szalonych pomysłów na biegowe wyprawy.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie łosickich szkół, nauczyciele, bibliotekarze oraz wielbiciele podróżowania.

Autor z pasją opowiadał o biegach charytatywnych, w których uczestniczył - przebiegł trasę z Zakopanego do Gdyni. Odwiedził 19 krajów świata, a na pokładzie Daru Młodzieży przepłynął Atlantyk. Młodzież z zainteresowaniem przysłuchiwała się opowieściom z dalekich podróży. Spotkanie było również okazją do zakupu książek młodego pisarza wraz z jego autografem oraz do indywidualnej krótkiej rozmowy.

Zapraszamy do biblioteki - wszystkie książki Tomasza Sobani znajdziecie w naszym szkolnym księgozbiorze.


Zdjęcia: Książki T. Sobani w naszej bibliotece. Najnowsza książka T. Sobani z dedykacją i autografem pisarza. Uczniowie klasy 7B na spotkaniu autorskim w ŁDK.


ŚWIATOWY DZIEŃ CZYTANIA TOLKIENA

25 marca fani literatury tolkienowskiej obchodzą swoje święto. Do tej wyjątkowej akcji promującej czytelnictwo włączyła się również nasza szkolna biblioteka.

Wszyscy chętni uczniowie mogli tego dnia zaprezentować w szkolnej bibliotece wybrany przez siebie fragment utworu Tolkiena. W tym roku czytaliśmy nie tylko w języku polskim, ale także w językach obcych, których uczymy się w naszej szkole. Nie zabrakło również akcentu ukraińskiego.

W akcji wzięło udział 15 uczniów naszej szkoły z klas 1A, 2A, 3A, 4B, 7B oraz 8B. Do akcji przystąpili także nauczyciele bibliotekarze.

Zdjęcia: Uczestnicy akcji podczas swojego występu.


ŁOSICE - "MOJE MIASTO" - PODSUMOWANIE KONKURSU LITERACKIEGO

Podsumowano konkurs literacki "Łosice - moje miasto", zorganizowany prze bibliotekę szkolną w ramach realizacji innowacji "Biblioteka - lustro czasu".

Wyróżniono pracę Bartosza Gmitruka z kl. 5C.

Gratulujemy!


"ZAKŁADKA DO KSIĄŻKI" - PODSUMOWANIE KONKURSU PLASTYCZNEGO

Podsumowano konkurs plastyczny "Zakładka do książki", zorganizowany przez bibliotekę szkolną.

Konkurs przeznaczony był dla klas 1-3 i oddziałów przedszkolnych, cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Wpłynęło ponad 60 prac z klas 1B, 2B, 2C, 3A, 3B oraz oddziałów przedszkolnych 0A i 0B.

Jury w składzie p. I. Nestioruk, p. A. Omelańczuk oraz p. E. Stecka wyróżniło prace następujących uczniów:

I miejsce:

Tarasiuk Nikola 1B

Płonka Zuzanna 2C

Wasążnik Alan 2B


II miejsce:

Chromiński Kamil 3A

Wojtczuk Magdalena 2C

Demiańczuk Estera 1B


III miejsce:

Hornowska Weronika 2B

Czmoch Maja 0A

Kucewicz Rafał 0B

Boratyński Aleksander 1B

Jastrzębska Maja 2B

Majchrzak Oliwier 0A

Wróbel Tymoteusz 0A

Daniluk Dominika 0B

Wierzbicki Piotr 0A

Wierzbicki Paweł 0B


Wyróżnienia:

Popławska Aleksandra 1B

Bielecka Liliana 0B

Wyżykowski Antoni 2B

Grochowski Adam 0B


Przy wyborze najciekawszych prac zwrócono uwagę na kreatywność, estetykę wykonania i pomysłowość.

Gratulujemy!!!

Zdjęcia: Prace laureatów konkursu.


ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich - doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega.

UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który jako pierwsze otrzymał Madryt. Tytuł Światowej Stolicy Książki przyznawany jest co roku przez UNESCO jako wyróżnienie dla najlepszego przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo.

Lista miast, które otrzymały tytuł Światowej Stolicy Książki:

2001r. - Madryt, Hiszpania

2002r. - Aleksandria, Egipt

2003r. - Nowe Delhi, Indie

2004r. - Antwerpia, Belgia

2005r. - Montreal, Kanada

2006r. - Turyn,Włochy

2007r. - Bogota, Kolumbia

2008r. - Amsterdam, Holandia

2009r. - Bejrut, Liban

2010r. - Lublana, Słowenia

2011r. - Buenos Aires, Argentyna

2012r. - Erywań, Armenia

2013r. - Bangkok, Tajlandia

2014r. - Port Harcourt, Nigeria

2015r. - Incheon, Korea Południowa

2016r. - Wrocław, Polska

2017r. - Konakry, Gwinea

2018r. - Ateny, Grecja

2019r. - Szardża, Zjednoczone Emiraty Arabskie

2020r. - Kuala Lumpur, Malezja

2021r. - Tbilisi, Gruzja

2022r. - Guadalajara, Meksyk

Wrocław Światową Stolicą Książki

24 czerwca 2014, podczas spotkania w Paryżu, komisja UNESCO zdecydowała, że tytuł Światowej Stolicy Książki w roku 2016 nosić będzie Wrocław. Komisja na czele z Iriną Bokovą, wybrała Wrocław ze względu na złożony przez miasto program promocji czytelnictwa, który zakłada pracę na poziomie lokalnym, regionalnym jak i międzynarodowym. Wrocław jest pierwszym miastem w Polsce, które uzyskało ten tytuł UNESCO. Kadencja Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki rozpoczęła się 23 kwietnia 2016 roku i trwała dokładnie rok. W tym samym czasie miasto pełniło również rolę Europejskiej Stolicy Kultury 2016.


"KATYNIACY ZIEMI ŁOSICKIEJ" - PROMOCJA KSIĄŻKI

W Łosickim Domu Kultury odbyło się spotkanie promujące najnowszą publikację związaną z naszym regionem.

Autorem książki "Katyniacy Ziemi Łosickiej" są Hieronim Bolesta, Tomasz Dobrowolski, Dariusz Kazun i Agata Wasilewska.

Opracowanie jest próbą zebrania materiałów dotyczących zbrodni katyńskiej w kontekście osób związanych z Ziemią Łosicką.

Zapraszamy do naszej szkolnej biblioteki - na pewno warto sięgnąć po tę ciekawą lekturę i bliżej poznać życiorysy osób, które zginęły podczas mordu katyńskiego.


Zdjęcia: Okładka książki. Spotkanie promocyjne z autorami książki w ŁDK.


PASOWANIE NA CZYTELNIKA 2022

W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek dnia 11 maja w naszej szkole odbyło się uroczyste Pasowanie na Czytelnika uczniów klas pierwszych.

Uroczystość przygotowali nauczyciele szkolnej biblioteki: p. I. Nestioruk, p. E. Stecka oraz p. A. Omelańczuk. Zaproszono dyrekcję szkoły oraz wychowawców wraz z uczniami.

Wszyscy zebrani wysłuchali wierszy i piosenek przygotowanych przez starszych kolegów. W ten sposób zachęcono dzieci do odwiedzania szkolnej biblioteki i czytania książek.

Pierwszoklasiści złożyli ślubowanie i zostali przyjęci w poczet czytelników.

Na pamiątkę tej radosnej uroczystości uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, zakładki oraz książki pt. "Pierwsze abecadło" pozyskane w ramach  akcji "Mała książka - wielki człowiek". Od tej chwili stali się  pełnoprawnymi czytelnikami naszej biblioteki.


Zdjęcia: Pierwszoklasiści podczas uroczystości Pasowania na Czytelnika.


"ŁOSICE - MOJE MIASTO" - GRA TERENOWA

Dnia 7.06 uczniowie klasy 7B wraz z nauczycielami p. Ireną Nestioruk oraz p. Ewą Stecką wzięli udział w grze terenowej "Łosice - moje miasto", realizowanej w ramach innowacji pedagogicznej "Biblioteka - lustro czasu".

Celem była zabawa i edukacja oraz poznanie historii naszego miasta. Zadaniem uczniów było rozwiązanie kolejnych zagadek, co pozwoliło poznać wielokulturowość naszego regionu, przybliżyć historię Unitów Podlaskich, męczeństwo ofiar Katynia, odkryć miejsca  związane z kulturą żydowską.

Wyjście stało się okazją do odwiedzenia Biblioteki Pedagogicznej i zapoznania się z jej zasobami. Pani Ania Czerko opowiedziała o regionaliach zgromadzonych w bibliotece. Młodzież obejrzała także wystawę, na której zaprezentowano stare narzędzia gospodarstwa domowego.

Uczniowie chętnie i aktywnie uczestniczyli w zabawie, zagłębiając się w historię naszej Małej Ojczyzny.


Zdjęcia: Uczniowie klasy 7B podczas gry terenowej.


BIBLIOTEKA - "LUSTRO CZASU"

Innowację pedagogiczną "Biblioteka - lustro czasu" realizowano w naszej szkole w ciągu roku szkolnego. Była to odpowiedź na potrzeby czytelników oraz wyjście naprzeciw wymogom edukacyjnym zawartym w podstawie programowej.

Działania w ramach innowacji realizowano w trakcie lekcji bibliotecznych, spotkań koła Przyjaźni Biblioteki oraz zgodnie z harmonogramem działań biblioteki szkolnej.

Zrealizowano następujące działania:

 1. Zapoznanie uczniów z innowacją "Biblioteka - lustro czasu"
 2. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
 3. Zajęcia Koła Przyjaciół Biblioteki
 4. Ogólnopolska akcja "Noc Bibliotek"
 5. Akcja fotograficzna "Łosice w starej fotografii"
 6. Konkurs plastyczny "Łosice - widzę i rysuję"
 7. Wystawa "Książka na zimowe wieczory"
 8. Konkurs literacki "Łosice - moje miasto"
 9. Wystawa zdjęć "Historia szkolnej biblioteki"
 10. Gra terenowa "Łosice - lustro czasu"
 11. Wywiady mieszkańców Łosic
 12. Akcja biblioteczna "Książka łączy pokolenia"
 13. Przeprowadzenie lekcji bibliotecznych
 14. Questing - "Mikołaj Kopernik patronem naszej szkoły"
 15. Konkurs plastyczny "Konstytucja 3 Maja"
 16. Uroczystość szkolna "Pasowanie na czytelnika"
 17. Podsumowanie innowacji - wystawa na korytarzu szkolnym

Działania w ramach przeprowadzonej innowacji przyczyniły się do wzrostu czytelnictwa i zainteresowania uczniów ofertą biblioteki szkolnej, zainteresowania kulturą i tradycją własnej rodziny, miasta i regionu.

Wpłynęły również na podniesienie jakości pracy szkoły, jej promocję w środowisku lokalnym i ogólnopolskim, miały wpływ na integrację nauczycieli, uczniów, rodziców.

Udowodniliśmy tym samym, że biblioteka jest miejscem ciekawym, atrakcyjnym, integrującym społeczność szkolną, w którym można rozwijać swoje pasje i zainteresowania.


Zdjęcie: Wystawa na korytarzu szkolnym.